14 września 2022

LEDONY I KAWA TO PYSZNA ZABAWA – CZYLI WSPÓŁPRACA Z COSTA COFFEE

Niepewne czasy

Branża HORECA oberwała w czasie pandemii naprawdę mocno i nie ominęło to nawet wielkich sieciowych graczy, jak nasza zaprzyjaźniona Costa Coffee Polska. Podtrzymywaliśmy się wzajemnie na duchu w czasie niekończącego się lockdownu. Jednak perspektyw na wspólne projekty nikt na horyzoncie nie dostrzegał przez bardzo długi czas.

Współpraca z Costa Coffee  - czyli Ledony selfie standy do sieci kawiarni
Pracownia Ledonów

Kryzys szansą

Na szczęście w tym wypadku kryzys okazał się doskonałą okazją do naprawy. Zmiany sposobu myślenia i kreatywnej adaptacji i to w obu firmach. W Twórczywie postawiliśmy bardzo mocny akcent na myśl: chcemy robić mniej i lepiej za więcej. Dotyczy ona absolutnie wszystkiego: naszych Ledonów, komunikacji, marketingowego emplois, pracowników i wreszcie – naszych klientów. Nie mamy wglądu w szczegóły zmian dokonanych przez Costa Coffee Polska. Było ich pewnie całe mnóstwo więcej niż u nas.

Współpraca z Costa Coffee Polska - czyli najnowsze Ledony
Ledony w pracowni czekają na odbiór

Współpraca z Costa Coffee

Costa Coffee Polska zgłosiła się do nas z nowym pomysłem, który roboczo nazwaliśmy “selfie standem”. Technicznie rzecz ujmując jest to outdoorowy Ledon projektu graficzki Małgorzaty Łuniewskiej. Zainstalowany został na wolnostojącym stelażu autorstwa naszego mistrza spawalniczego Adama Ruszczaka. Niby nic wyjątkowego, ale idea, która za tym stała jest odważna i nieszablonowa, szczególnie w konserwatywnym świecie kawiarnianych sieciówek.

Chodzi w niej o to, żeby wyjść z marką do ludzi. Dodatkowo o to żeby uczynić ją bliższą, żywszą, bardziej bezpośrednią i wesołą, zarówno na poziomie B2B, ale także B2C.

Ledony dla sieci kawiarni Costa Coffee
Selfie stand w warszawskiej kawiarni

Kreatywny pomysł z Ledonami

Costa Coffee – a zwłaszcza jej polski – odważny i kreatywny – oddział, zszedł z piedestału kawowego giganta i nawiązał współpracę z malutką pracownią Ledonów. Ale nie pierwszej lepszej tylko firmy, której produkty rekomenduje od lat jako doskonały pomysł na wystrój wnętrz swoich kawiarni w całej Europie.

Tym razem Costa Coffee wymyśliła, że Ledony wystawi nie w środku, a przed kawiarniami. Chodziło również o przyciągnie klientów mniej bezpośrednim przekazem.

W związku z tym sieć poprosiła Twórczywo o wymyślenie serii Ledonów, które będą opowiadały o kawie i o miejscu, w którym zostaną postawione. Miały to robić w luźny i zabawny sposób, pozostawiający klientom przestrzeń do własnej interpretacji. Dodatkowo chce się tym chwalić klientom, rozwieszając w swoich kawiarniach wydrukowany opis historii powstania każdego Ledonu, od pomysłu do jego postawienia i zaświecenia. Klienci mają zobaczyć, że całe to wielkie przedsięwzięcie, jakim jest sieć kawiarni Costa tworzą ludzie dla ludzi.

Współpraca z siecią kawiarni Costa Coffee
Ledon przy Złotych Tarasach w Warszawie

Ledonowe designerskie wyzwanie

Z naszej perspektywy natomiast prawdziwym wyzwaniem było opracowanie uniwersalnego formatu – zarówno na poziomie samej kompozycji, jak i procesu produkcji – który będzie można stosunkowo łatwo modyfikować w zależności od lokalnych potrzeb.

Kompozycja wykluła nam się w toku wielu prób. W rezultacie doszliśmy do konsensusu, że stand będzie miał miejsce dla 2 osób. Dodatkowo będzie zawierał krótkie hasło o kawie i powtarzające się kolory – biały, żółty i czerwony. Mieliśmy też element obowiązkowy, czyli “falki” Costy, które trzeba było skutecznie wkomponować. Niewątpliwie nie było to zadanie łatwe, ponieważ – jak zauważyliście – sporo grzybków zostało już włożonych do tej komunikacyjnej zupki, ale efekty – z naszej perspektywy – są naprawdę zadowalające. Każdy z Ledonów opiera się na uniwersalnej podstawce. Można go na noc bezpiecznie i łatwo odłączyć i schować w lokalu. Każdy z nich opowiada w zabawny sposób o kawie i miejscu, w którym dany lokal się znajduje. Przyciąga wzrok, prowokuje do działania i zachęca do zabawy, wygłupów, wywołuje uśmiech na twarzy. Podsumowując to naprawdę nie było proste do wymyślenia i jesteśmy z tego dumni.

Ledony dla kawiarni Costa Coffee Polska - idealna dekoracja do robienia selfie
Kawiarnia na Tamce – sprawdzaliśmy Ledon w terenie

Na zakończenie napiszemy – dzięki Costo. Czekamy na kolejne pomysły. Sami też nieustająco knujemy! 😉

Chcesz zamówić swój własny Ledon?